سونامی ویلا سازی و زمین خواری در شمال

Rate this post

زمین خوارای در شمال کشور

هرزگاهی که به خبرهای ساید ها و تیتر های روزنامه سرکی می کشیم به این کلید واژه ها بر می خوریم که جنگل خواری و زمین خواری در حال رشد است چیزی که همه میی دانند و سکوت می کنند و مافیای زمین خواری را با سکوتشان قدرتمند تر .

سالیان درازی نمیگذره که سونامی ساخت و ساز ویلاها در استان های حاشیه دریای مازندران آشروع شده و جریانی که به یکباره سبب تحولات زیادی در لایه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شد و به مرور سبک زندگی مردم مناطق گردشگرپذیر را تغییر داد. آب وهوای مناسب و وجود زمین های کشاورزی پهناور سبب شد تا شالیزارها نخستین هدف خوش نشینان و انبوه سازان برای ساخت ویلاها شوند.

از طرف دیگر مشکلات زیاد در بخش کشاورزی و رفاه طلبی کشاورزان به جای تحمل دشواری های کار در شالیزار، زمینه ساز تغییر کاربری گستره زیادی از زمین های کشاورزی مازندران به ویژه در مناطق غربی این استان شد تا جایی که کشاورزان با این امید که زندگی بهتری خواهند داشت اقدام به فروش زمین های کشاورزی خود کردند. برخلاف تصور برخی از کارشناسان محلی که موج ساخت وساز ویلاها را یک حباب و تب می دانستند، اما این روند بدون توقف به پیشروی خود ادامه داد تا زنگ خطر برای مازندران و ساکنان آن به صدا درآید و مسئولان استان در یک دهه همواره نسبت به افزایش بی ضابطه و قارچ گونه ویلاها در مناطق مختلف استان هشدار دهند.

اما آنچه که همواره در این سال ها مورد تاکید بسیاری از مازندران نشینان به ویژه فروشندگان زمین های کشاورزی، انبوه سازان و واسطه ها بوده و هست ، ورود سرمایه به استان به دلیل افزایش ساخت وساز ویلاها در مازندران است. این عده بر این باورند که افزایش ساخت ویلاها سبب رونق بازار مشاغل ساختمانی و جذب سرمایه در استان می شود. دیدگاهی که تا حدودی درست هم به نظر می رسد. ولی مخالفان این دیدگاه معتقدند سرمایه ای که از راه ساخت وساز ویلاها به استان وارد می شود به طور عادلانه در استان توزیع نمی شود و به قشر خاصی تعلق می یابد. ضمن این که سود اصلی این فعالیت ها به جیب پیمانکاران و واسطه گران خرید و فروش ویلاها می رود.

مقابله یا زمین خواری

حتی برخی کارشناسان بر این عقیده اند که سود حاصل از این فعالیت ها در مسیری شبیه به نظریه وابستگی دوباره از استان خارج می شود و نقشی در توسعه پایدار استان ندارد. کافی است سری به مسیر ساحلی دریای مازندران به ویژه در شهرهای غربی استان بزنید تا شکاف طبقاتی حاصل از ساخت وساز ویلاها و توزیع نادرست سرمایه واردشده به استان را مشاهده کنید. در واقع پراکندگی و بدون برنامه بودن ساخت وسازها، تعدد پیمانکاران و ورود هر شخص عادی که از موقعیت مالی بهتری برخوردار است به این حوزه و ضعف کنترل روند ویلاسازی ها، این پدیده اقتصادی را به چالشی در اقتصاد پایدار مازندران تبدیل کرده که علاوه بر انتقاد کارشناسان، اعتراض و هشدار مسئولان ارشد استان اعم از بخشداران و فرمانداران و حتی نماینده ولی فقیه در استان و استاندار را از سال های گذشته تا امروز به همراه داشته است.

سودای درآمد از توریسم سود بالای ویلاسازی و تغییر کاربری در مناطق مختلف مازندران باعث شد حتی بعضی از کارکنان برخی ادارات و دهیاران نیز برای کسب درآمد از این راه آستین بالا بزنند و دست به کار شوند. ماه گذشته، یدالله اکبرزاده فرماندار آمل، در گفت وگو با خبرنگار همشهری اقتصاد از برکناری 2نفر از دهیاران این شهرستان که در ساخت وساز غیرمجاز دخالت مستقیم داشتند خبر داد و گفت: «براساس قانون هیچ فردی حق ندارد در زمین های کشاورزی و اراضی ملی ویلاسازی کند.» این درحالی است که بخش قابل توجهی از زمین های ملی و کشاورزی استان در شهرهای مختلف برای تاسیس ویلاهای رنگارنگ شخم زده شد.

این موضوع بیشتر در حاشیه روستاهای استان قابل مشاهده است. بسیاری از علاقه مندان به تملک ویلا در مازندران، تمایل بیشتری به سکونت موقت در مناطقی دنج و آرام دارند. از طرفی ساخت ویلا در اطراف روستاها و مناطق دورتر از شهرها به دلیل نظارت و هزینه های قانونی کمتر برای دریافت مجوزهای لازم، بیشتر مورد توجه پیمانکاران قرار دارد. حتی بسیاری از پیمانکاران و ویلاسازان پس از این که ساخت بنا را به پایان می رسانند اقدام به دریافت مجوزهای موردنیاز برای امتیازاتی مانند آب و برق می کنند? عده ای هم بدون توجه به این موضوع، ساختمان را به فروش می رسانند و پس از آن پیگیر کمبودها می شوند تا ضمن روبه رو کردن قانون با خریداران ویلاها که کم هم نیستند و از وضع مالی مناسبی هم برخوردارند، بر گستره بافت های استان بیفزایند.

حمایت مسئولیت

نتیجه این کار، افزایش تقاضا برای خدمات و زیرساخت های روستایی و تقسیم امکانات اندک میان ساکنان روستاها و خوش نشینانی است که حاصل حضور چندروزه شان بروز مشکلات برای مردم منطقه است. شیب صعودی قیمت ویلاها آنچه هر روز بر تعداد ویلاسازان استان افزود و میل کشاورزان را به فروش زمین های کشاورزی آبا و اجدادی شان بیشتر کرد، شیب صعودی قیمت ویلاها به دلیل افزایش هزینه های ساخت وساز و قیمت مصالح ساختمانی در سال های اخیر است.

قیمت ویلاها در 15سال گذشته تقریبا با شتابی مشخص و روند صعودی یکسان، کمی پیش و بیش از تورم سالانه رشد کرد. برخی از ویلاسازان منطقه «رویان» دلیل این افزایش قیمت را بالارفتن بهای مصالح ساختمانی عنوان می کنند، اما عده ای دیگر معتقدند که همسان نبودن شیب تورم جامعه با شیب قیمت ویلاها در مازندران نتیجه برخی دست اندازی ها و واسطه گری ها در بازار ویلاسازی هاست که امکان کنترل بر ساخت وساز و فروش ویلاها را تقریبا از بین برده است.

یکی از فعالان ساخت وساز در رویان در این باره گفت: معمولا هر سال به میزان مشخصی قیمت ویلاها افزایش می یابد که به تبع آن، قیمت منازل مسکونی منطقه نیز دستخوش تغییر می شود. این افزایش قیمت به طور معمول در سال های گذشته نیز مشاهده شده است. عبدالرضا سالاریان افزود: این روند ممکن است در ماه هایی از سال متوقف، اما درنهایت با رسیدن سال جدید افزایش خود را نشان می دهد. به عنوان نمونه در اسفندماه، قیمت ویلاها به طور خودکار از سوی مالکان افزایش می یابد.

تا جایی که یک دستگاه ویلا در این منطقه که آذرماه سال1391 با مبلغ 80میلیون تومان به فروش نمی رفت، پیش از ماه رمضان حدود  200میلیون تومان فروخته شد. دلیل آن هم افزایش تورم در جامعه و بالارفتن قیمت مصالح ساختمانی است. سالاریان به مناطق مورد توجه خرید و فروش ویلاها در این منطقه اشاره کرد و ادامه داد: از طرفی قیمت ویلاها به محلی که ویلا در آن ساخته شده نیز بستگی دارد. مثلا ویلایی که در منطقه ساحلی ساخته شود قیمت بیشتری دارد. بنابراین افزایش قیمت آن نیز به همان نسبت بیشتر خواهد بود. به گفته این سازنده ویلا، در عوض ویلاهایی که در مناطق روستایی و جنگلی ساخته می شوند، بسته به مساحت، نوع و محل ساخت، امکانات و فاصله دسترسی، دارای قیمت های کمتری هستند.

حمایت مردمی

به همین دلیل، استقبال از ویلاهایی که در این مناطق ساخته می شوند بیشتر است و بازار ساخت وساز ویلاها در این بخش ها داغ تر به نظر می رسد. سالاریان اضافه کرد: در 2ماه اخیر و به ویژه با آغاز ماه رمضان بازار ساخت وساز و خرید و فروش ویلاها کمی از رونق افتاد، اما باعث کاهش قیمت ویلاها نشد. ممکن است قیمت ویلا?ا مدتی راکد بماند، اما کمتر پیش می آید که این رکود باعث کاهش قیمت شود. قیمت تمام شده هر مترمربع؛ 600هزار تومان روند ساخت ویلا در دیگر شهرهای گردشگرپذیر استان نیز به همین شکل مشاهده می شود.

سرخرود، ایزدشهر، رویان، نوشهر، چالوس، سلمانشهر، خرم آباد، تنکابن و رامسر از جمله مناطقی هستند که سیری یکسان در ساخت وساز ویلاها دارند. در حال حاضر، قیمت تمام شده ساخت یک ویلای معمولی بین 500 تا 600هزار تومان در نوسان است که این تعرفه در سال گذشته حدود450هزار تومان بود. البته شرایط ویلایی را هم که ساخته می شود باید در نظر گرفت. چراکه قیمت تمام شده برخی ویلاها بسته به موقعیت مکانی بیش از این نرخ است. این وضع به طور مستقیم بر قیمت زمین های استان نیز تاثیر می گذارد.

برای نمونه زمین هایی که 10سال پیش با متری 2هزار تومان خرید و فروش می شدند، به دلیل افزایش ساخت وساز، تعداد شهرک ها و قرارگرفتن در محدوده ویلاسازی ها، این روزها تا 100برابر افزایش قیمت را به خود می بینند. این موضوع علاوه بر زمین های شالیزاری اطراف شهرها و روستاهای استان در مناطق خوش آب وهوای ییلاقی مازندران نیز قابل مشاهده است.

بسیاری از ییلاقات شهرهای نوشهر و چالوس، نور، آمل، سوادکوه و رامسر در سال های اخیر با ورود سرمایه داران به عرصه ای برای ساخت وساز ویلاهای رنگارنگ و متنوع تبدیل شده اند و همراه با افزایش قیمت زمین و مسکن، بافت این مناطق را در برخی موارد تا 90درصد تخریب کرده اند. افزایش اجاره ویلاها برخلاف قیمت ویلاها که روندی ثابت در افزایش دارد و با نوسان اندکی به نسبت سال های گذشته شیب صعودی خود را طی می کند، نرخ اجاره ویلاها در این مناطق به طور چشمگیری در نوسان است. این تعرفه به دلیل نبود نظارت بر فعالیت واحدهای استیجاری و مشخص نبودن تعداد واحدهای استیجاری، نرخ ثابت و مشخصی ندارد و بیشتر به صورت توافقی تعیین می شود.

البته این توافق بیشتر از سوی گردشگر باید پذیرفته شود، چراکه موجر در این زمینه کمتر حاضر به پایین آمدن اجاره بها می شود. از طرفی همیشه مسافرانی هستند که قیمت های تعیین شده مالکان ویلاها?را بدون دغدغه می پردازند. به همین دلیل، تابلو به دستان در سال های اخیر به یکی از قطب های پذیرش مسافران و گردشگران تبدیل شده اند که با وجود ارائه برنامه های مختلف برای ساماندهی آنان هنوز اتفاق مثبتی در این زمینه رخ نداده است. نرخ اجاره ویلاها در ماه های مختلف نیز متفاوت است. این نرخ در تعطیلات نوروز به بالاترین حد خود می رسد. به همین دلیل این تعطیلات معیاری برای تعیین قیمت اجاره بهای ویلاها در طول سال نیز است.

نگاه اقتصادی

نگاهی به اجاره بهای ویلاهای مازندران در نوروز امسال و سال گذشته در مناطق مختلف استان رشد حدود 100درصدی را نشان می دهد. برای مثال نرخ اجاره یک واحد ویلایی در نمک آبرود چالوس برای یک شب اقامت از 100 تا 500هزار تومان در نوروز1392، به 150هزار تا یک میلیون تومان در نوروز سال1392رسید. این افزایش در دیگر مناطق استان نیز به همین شکل مشاهده می شود.

به عنوان نمونه این نرخ در کلاردشت از 50 تا 150هزار تومان به 120 تا 300هزار تومان رسید. ویلاهایی که در نوروز1391 در رویان با قیمت هر 24ساعت 90 تا 120هزار تومان اجاره داده می شدند، در نوروز امسال به قیمت 200 تا 220هزار تومان اجاره رفتند. در برخی مناطق نوشهر هم اجاره ویلاهایی که نوروز سال گذشته 150 تا 200هزار تومان بود به 300هزار تومان در هر روز رسید و ویلاهایی که نوروز1391 برای اقامت در آنها باید شبی یک میلیون تومان پرداخت می شد، نوروز امسال تا مرز 3میلیون تومان برای هر شب اقامت نیز اجاره داده شدند.

رامسر تقریبا تنها شهری بود که این روند صعودی در آن با شتاب کمتری انجام شد و افزایش اجاره ویلاها در آن از مرز 50درصد گذر نکرد. البته در این شهر ویلاهایی هم هستند که برای هر شب اقامت در آن باید حدود یک میلیون تومان پرداخت. با این وجود به طور معمول در تعطیلات به سختی می توان در این شهر ویلای رزرو نشده، پیدا کرد. در دیگر نقاط گردشگرپذیر استان هم باید مبالغ بیشتری نسبت به سال گذشته برای اجاره ویلاها پرداخت.

سرخرود، ایزدشهر، بابلسر، سلمانشهر و خرم آباد، شهرهایی هستند که معمولا مقصد گردشگران داخلی و ویلا نشینان است. به این وضع البته باید واحدهای مسکونی بومیان منطقه را نیز افزود که به هوای کسب درآمدی کم دردسر، در چند روز خانه خود را با تمام امکانات در اختیار مسافران قرار می دهند و قیمت های قابل توجهی دریافت می کنند. وضع ویلاسازی ها در مازندران بدون توجه به چالش هایی که به وجود آورده و در آینده نیز تشدید خواهد شد، همچنان در حال افزایش است و این درحالی است که همه مسئولان از این چالش ها باخبرند.

از بین رفتن شالیزارها، توسعه نامتوازن روستاها، از بین رفتن بافت روستاها و مناطق کوهستانی، تخریب محیط زیست و منابع ملی، فشار بر زیرساخت ها و خدمات همگانی، تغییر فرهنگ ها و سبک زندگی، رکود اقتصاد بومی منطقه در بخش کشاورزی و دامداری و ایجاد اختلاف طبقاتی در اقشار مختلف مردم، دستاوردهای ویلاسازی های بی ضابطه در مازندران هستند. نکته: ارقام و نرخ های موجود در جدول، میانگین مساحت و قیمت بناهای مورد استقبال مسافران در شهرهای مختلف استان است که پس از بررسی وضعیت بازار ویلای استان مازندران در مردادماه امسال تهیه شده است.

با همه این تفاسیر برایی مقابله با جنگل خواری ها باید مسئولیین به جد وارد میدان شوند و یکبار برایی همیشه با این قبیل ساخت و ساز های بی مورد که بیشتر از همه زمین های کشاورزی و اقتصاد کشاورزی ما را تهدیید می کند را مقابله نمایند

هجوم عجیب ویلا سازی – زمین خواری در شمال کشور

در ادامه ببینید ...